Pôst pred narodením Pána v rodine – Nedeľa po 10. decembri – Svätý prorok Daniel
Prihláste sa, aby vám ostala história navštívených článkov tu
Seriál Pôst pred narodením Pána v rodine.
Vrcholom Božieho plánu pre nás je vtelenie Slova. Všetko, čo vedie k príchodu Krista, je istým spôsobom prípravou na túto udalosť. Sága o Abrahámovi a jeho potomkoch, Izraelitoch v Egypte, ich exodus do zasľúbenej zeme a ich ďalšie dejiny sú všetky aspekty tohto plánu, ktorý svätý Pavol nazýva „tajomstvom, ktoré je od počiatku vekov skryté v Bohu, ktorý všetko stvoril skrze Ježiša Krista“ (Ef 3, 9).
Jeden konkrétny moment v príbehu Izraela je dôležitým bodom nášho slávenia počas Pôstu pred narodením Pána: vyhnanstvo Židov do Babylonu opísané v Knihe proroka Daniela. Na proroka Daniela a troch mladíkov uvrhnutých do pece si každoročne spomíname 17. decembra, ako aj v dve nedele pred Narodením Pána, a to pre zásluhy ich viery.
V roku 605 pred Kristom babylonský kráľ Nabuchodonozor obliehal Jeruzalem a urobil z jeho kráľa vazala. V roku 597 pred Kristom zničil Šalamúnov chrám a kráľa a jeho šľachticov odvliekol do Babylonu. Ich vyhnanstvo sa skončilo v roku 538 pred n. l., keď perzský kráľ Kýros Veľký porazil Babylončanov a dovolil Židom vrátiť sa domov.
Príbeh vyhnanstva a zajatia Židov tvorí pozadie Knihy Daniel. Všeobecne sa považuje za apokalyptickú knihu, ktorá ponúka svojim čitateľom útechu, že ich súčasné problémy (grécka a rímska okupácia) sa jedného dňa skončia tak, ako sa skončilo babylonské vyhnanstvo: oslobodením Židov a obnovením pravého uctievania. Daniel bol vysokopostavený Žid, mimoriadne uznávaný pre svoju vernosť Zákonu v dobe, keď sa Zákon do značnej miery zanedbával. Prorok Ezechiel, ktorý prežil babylonské vyhnanstvo, zaraďuje Daniela v tomto proroctve do najvyššej spoločnosti: „Znovu sa mi zjavilo Pánovo slovo: ,,Syn človeka, keď sa krajina prehreší proti mne trvalou nevernosťou, vztiahnem na ňu svoju ruku… Aj keby v nej boli títo traja muži, Noe, Daniel a Jób, svojou spravodlivosťou by vyslobodili iba seba,“ hovorí Pán Boh“ (EZ 14, 14).
Medzi Židmi si Daniela ctia pre jeho neprekonateľnú zbožnosť a pevné zachovávanie Zákona napriek tomu, že bol obklopený nepriateľmi, ktorí sa ho snažili zničiť. Kresťania si ho ctia ako proroka pre jeho videnia (Dn 7 – 12), ktoré hovoria o Mesiášovi a o posledných časoch.
– Kapitoly 2, 5 a 6 hovoria o tom, ako Daniel ohlasoval pravého Boha uprostred pohanskej spoločnosti. Prečítajte si tieto pasáže a zosumarizujte ich pre svoju rodinu. Kto dnes robí to isté v sekulárnej alebo protikresťanskej spoločnosti? Ako ich môžeme podporiť?
– Ak sú vo vašej rodine deti, pomôžte im navrhnúť papierovú ozdobu na stromček venovanú prorokovi Danielovi. Môžu nakresliť, stiahnuť alebo vystrihnúť a nalepiť ikonu Daniela spolu s nápisom „Prorok Boží“ a dátumom tohto sviatku.
– Skontrolujte, ako sa darí vašej sadbe; ožívajú vaše semená na počesť Toho, ktorý je náš Život?
– Pomodlite sa tieto verše z bohoslužieb sviatku:
Podivuhodný Daniel, ktorého srdce bolo čistým príbytkom Ducha, bol osvietený jeho lúčmi a jasne odhalil príchod Krista; skvele obdarený darom proroctva dokázal vykladať tajomné sny bezbožných kráľov, ktorí vládli krajine.
– Vidiac Ťa, Pane, ako kameň, ktorý nevytesala ľudská ruka, Daniel, muž veľkých duchovných túžob, Ťa ohlásil ako novonarodené Dieťa, Slovo vtelené z Panny bez semena, Boha nepodliehajúceho zmene, Spasiteľa našich duší.
Svätý prorok Daniel, prihováraj sa za nás!
Zdroj: https://royaldoors.net/wp-content/uploads/2015/11/Christmas-Fast-in-the-Home.pdf Preložil o. Peter Sahajda
Prihlasovanie na odber nových článkov čoskoro...
Pôst pred narodením Pána v rodine – 17. december – Traja mladí muži v peciPôst pred narodením Pána v rodine – 10. decembra – Semienka kvitnú