Milosrdný Samaritán: Piata lekcia – Cirkev
Prihláste sa, aby vám ostala história navštívených článkov tu
Milosrdný Samaritán: Piata lekcia – Cirkev
Naučili sme sa, ako sa Ježiš stal naším liekom tým, že vzal na seba naše hriechy, zničil smrť a vstal z mŕtvych, aby nám dal večný život. Toto je dobrá zvesť, evanjelium: že Boh poslal svojho Syna, aby sa stal liekom, aby sme veriac v neho mohli byť uzdravení zo svojho hriechu, byť zjednotení s Bohom a premôcť smrť vzkriesením.
Aký bol Boží „recept“ na liek, ktorý sme potrebovali?
Po prvé, Boh musel poslať svojho Syna, ktorý je Boh, aby sa stal človekom. Ježiš je Bohočlovek. Vždy bol Bohom! Ale od chvíle, keď bol v Máriinom lone, sa stal aj človekom, ako my, no bez hriechu. A tak je úplne Bohom a úplne človekom! Ježiš, Boží Syn, náš Spasiteľ, je jedna osoba v dvoch prirodzenostiach. Zjednotil našu ľudskú prirodzenosť so svojou božskou prirodzenosťou. Takto Boh uzdravil našu ľudskú prirodzenosť.
Ježiš tiež premohol moc hriechu tým, že zomrel na kríži ako človek. Tak ako špongia absorbuje vodu, aj Ježiš absorboval hriech sveta, keď dovolil, aby zomrel. Potom túto špongiu stlačil a všetok hriech, náš hriech, sa vylial von, do odtoku jeho lásky a odpustenia. Takto uzdravil náš hriech.
Potom Ježiš Kristus vstal z mŕtvych a „smrťou smrť premohol“. Pohltil smrť životom (Prvý list Korinťanom 15, 54)! Porazil diabla pri diablovej vlastnej hre! Boh naplánoval prekvapivý útok. Diabol si myslel, že má v rukách obyčajného človeka, no namiesto toho sa ocitol tvárou v tvár Bohu! A teraz pre všetkých, ktorí sú zjednotení s Ježišom, bude smrť bránou do života s Bohom.
Toto je náš liek.
Hľadanie lieku
No ako získame tento liek?
Odteraz budeme v našom katechizme hovoriť o tom, kde môžeme nájsť Boží liek a ako ho získať. Najprv sa naučme, kde nájdeme náš liek: Ježiša Krista.
Pamätáš si na časy, keď si bol chorý alebo zranený a potreboval si pomoc, aby si sa uzdravil? Možno si si zlomil kosť alebo vyvrtol členok. Možno si mal infekciu alebo silnú horúčku. Možno si si popálil kožu. Niektoré deti mávajú astmatické záchvaty a majú problémy s dýchaním. Možno si sa porezal alebo si sa pošmykol a udrel si hlavu. Inokedy si ani nevedel, prečo sa cítiš zle!
Kam ťa rodičia vzali? Odviezli ťa do nemocnice alebo na špeciálnu lekársku kliniku. Ošetrujúci pracovníci ťa prezreli, aby zistili, čo ti je. Pýtali sa ťa, čo sa stalo a kde ťa to bolí. Potom rozhodli o najlepšej liečbe a o tom, ako ťa dať do poriadku: dali ti do poriadku kosti; zašili ti hlbokú ranu; natreli ti popáleninu krémom; dali ti lieky a povedali ti, aby si odpočíval.
Nemocnica ti poskytla správne ošetrenie a lieky. V nemocnici je zodpovedný lekár. On je vedúci. Lekár dáva príkazy svojim dôveryhodným pomocníkom, aby poskytli lieky a utešili pacienta. Týmto spôsobom môže byť naše telo uzdravené.
Odkiaľ berieme duchovný liek, ktorý pre nás pripravil Pán Ježiš tým, že sa stal človekom, zomrel a vstal z mŕtvych?
Je to podobné ako u lekára a v nemocnici. Ježiš je lekár, veľký lekár, a Cirkev je nemocnica. Práve v Cirkvi nájdeme lieky pre našu dušu. Lieky pochádzajú od Krista, ktorý je Hlavou, ale nájdeme ich v Cirkvi, jeho Tele.
A kto sú Pánovi dôveryhodní pomocníci, ktorým dal príkaz na naše uzdravenie? Kto je ten, kto nám dáva správne druhy liekov na naše uzdravenie? Ak si povedal „biskup“ alebo „kňaz“, máš pravdu!
Pamätáš si na podobenstvo o milosrdnom Samaritánovi? Vieme, že Ježiš je dobrý Samaritán. Jedine Ježiš mohol pomôcť mužovi, ktorému ublížili démoni. No kam vzal toho muža? Vzal ho do hostinca – Cirkvi, duchovnej nemocnice. A odovzdal ho hostinskému, však? Kto je ten hostinský? Biskup alebo kňaz! Ježiš teda všetkých nás, ktorí sme rôznym spôsobom duchovne chorí, privádza do Cirkvi a žiada biskupov a kňazov, aby mu pomáhali pri našom uzdravení.
Cirkev je miestom, kde nájdeme liek na uzdravenie našich duchovných rán, našej hriešnosti, aby nás urobil celostnými a zjednotil nás s Bohom. Účelom Cirkvi je uzdraviť náš hriech. Celý život Cirkvi je sortimentom duchovných liekov, ktoré môžu uzdraviť našu dušu a telo.
Kňaz, ktorý dostal príkaz od Krista a využíva lekárničku Cirkvi, sa snaží zašiť hlbokú ranu hnevu, utíšiť horiace zlé túžby, obnoviť našu vieru a pomôcť nám znovu zhlboka dýchať, skorigovať naše myšlienky a pomocou učenia Krista a jeho Cirkvi dať naše „kosti“ opäť do poriadku a posilniť nás, aby sme pevne odolávali pokušeniam sveta. Predpisuje lieky, ktoré nás majú priviesť späť do láskyplného vzťahu s Bohom a naším blížnym.
No liekom nie je tabletka alebo krém, liekom je Boží vlastný život, Svätý Duch. Ak otvoríme svoje srdce, Boh do nás vleje svoj vlastný život (Rimanom 5, 5). Tento liek je dokonca „lepší ako život“ (Ž 62/63, 4), je to večný život – dokonalá láska, ktorá sa nikdy nekončí (Prvý list Korinťanom 13, 8). Je to ten druh života, ktorý vzkriesil Ježiša z mŕtvych. Je to život, ktorý nemôže byť premožený smrťou.
Teraz existuje špecifické meno, ktoré používame pre tento Boží život, ktorý sa stal naším liekom. Viete, ako sa volá? Cirkev ho nazýva „Božia milosť“. Milosť je Boží život, ktorý Svätý Duch vylieva v Cirkvi a v srdciach svojho ľudu.
Milosť nie je niečo, čo vytvára Boh. Nie, je to jeho vlastný život, život, ktorý prúdi zo samotného Boha. Milosť je nazývaná aj Božia „moc“ a jeho „energie“.
Keď bol raz Ježiš na ceste, aby uzdravil dcéru predstaveného synagógy, zhromaždili sa okolo neho ľudia (Marek 5, 21 – 24; Lukáš 8, 40 – 42). Chorá žena prišla za ním a dotkla sa Ježišovho rúcha. Poznáme ju ako svätú Veroniku. Čo sa stalo? Bola uzdravená zo svojej choroby! Hoci okolo Ježiša bolo veľa ľudí, ktorí sa na neho tlačili, Ježiš vedel, že sa ho dotkla svätá Veronika. Ako to vedel? Pretože Ježiš cítil, ako z neho vyšla „sila“ (Lukáš 8, 46; pozri aj Lukáš 6, 19). Tou mocou je Božia milosť.
Tu je ďalší príklad z Biblie:
V Skutkoch apoštolov sa píše, že ľudia prinášali vreckovky a zástery a prikladali ich na telo svätého Pavla (Skutky apoštolov 19, 12). Potom ich brali a dotýkali sa nimi tiel chorých ľudí. Takto boli chorí uzdravovaní! Ako mohol kus látky uzdravovať ľudí? Pretože bol naplnený Božou milosťou, Božou silou a životom z dotyku so svätým Pavlom, ktorého duša a telo boli naplnené Božou milosťou.
Božia milosť sa nachádza v jeho Cirkvi a vo veriacich členoch jeho Cirkvi. No ako to, že sa Božia milosť nachádza v Cirkvi? Pretože Ježiš je spojený so svojou Cirkvou tak, ako je hlava spojená s telom. Cirkev je mu taká blízka, že Kristus je nazývaný „hlavou“ a Cirkev je nazývaná jeho „telom“ (Kolosanom 1, 18). Chodí tvoja hlava niekam bez tvojho tela? Dúfam, že nie! Berie si tvoja hlava dovolenku od tvojho tela? Samozrejme, že nie! Tvoja hlava je pripojená k tvojmu telu. Je jedno s tvojím telom.
To isté platí aj pre Kristovo telo. Kristus a Cirkev sú jedno. Cirkev je s ním vždy spojená. Môžeme dokonca povedať, že Cirkev je Ježiš Kristus, pretože svätý Pavol hovorí, že Cirkev je Ježišovo telo. Ježiš, „Hlava“, je vždy zjednotený so svojím Telom. Musíme však byť opatrní. Niektorí členovia Cirkvi sa môžu svojimi hriechmi oddeliť od Kristovho Tela. No Ježišov život možno vždy nájsť, ak sme skutočne spojení s Kristom v jeho Cirkvi.
Teraz, tak ako existujú rôzne druhy liekov na rôzne druhy chorôb, aj Božia milosť sa nám v Cirkvi dáva rôznymi spôsobmi. Keďže Cirkev je Kristovým Telom, všetky sväté modlitby a obrady Cirkvi sú tajomstvami, ktoré nám prinášajú Božiu milosť a život.
V nasledujúcej lekcii sa dozvieme o všetkých týchto liekoch, ktoré sú nám k dispozícii v Cirkvi. Spoločne sú nazývané „Svätá Tradícia“.
Zdroj: Detský katechizmus Milosrdný Samaritán. Preložil o. Ján Krupa
Prihlasovanie na odber nových článkov čoskoro...
Milosrdný Samaritán: Štvrtá lekcia – Ježiš Kristus