Milosrdný Samaritán: Šiesta lekcia – Svätá Tradícia

Prihláste sa, aby vám ostala história navštívených článkov tu

Milosrdný Samaritán: Šiesta lekciaSvätá Tradícia

V minulej lekcii sme sa dozvedeli, že Boh nás uzdravuje v Cirkvi. Cirkev, Kristovo Telo, má lieky, ktoré uzdravujú všetkých ľudí a privádzajú ich späť do Božieho vrelého objatia. Vieš, čo je to objatie, však? Je to veľké objatie. Boh nás chce objať. Keď Ježiš na kríži roztiahol svoje ruky, Boh prejavil svoju lásku k nám, že nás chce objať navždy. A chce nás uzdraviť a oslobodiť od hriechu, aby sme mu mohli opätovať objatie!

Ježiš Kristus je lekár, uzdravovateľ. A Cirkev je nemocnica, miesto, kde môžeme nájsť lieky pre naše duše a telá. Kňaz je povolaný byť Kristovými „ústami“ a jeho „rukami“, ktorými dostávame lieky pre naše uzdravenie a rast. Svojimi ústami nás kňaz má vyučovať Božie slovo. Svojimi rukami nám kňaz dáva nové znovuzrodenie skrze krst, zapečaťuje nás Božím Duchom, prikrýva nás Božím odpustením a živí nás Kristovým telom a krvou vo svätom prijímaní.

A čo je to za liek, ktorý nám Boh ponúka, aby nás uzdravil a priviedol späť k sebe? Ako sa nazýva? Nazýva sa to jeho božská milosť. Milosť je Božia prítomnosť – Boží život. Nazývame ju aj Božia moc, Božie energie a Božia láska k nám. Nie je to stvorená vec, ale nestvorená Božia sila. Boh je nestvorený a jeho milosť je nestvorená.

Božia milosť nás napĺňa samotným Bohom. Boh chce, aby sme pili čo najviac tohto lieku. Boh chce, aby sme pili z jeho hojnej a neustále prúdiacej milosti tak, ako by sme mohli piť z krásnej, čistej a osviežujúcej rieky.

Rieka milosti

Vedeli ste, že cez Cirkev preteká rieka? Je tu rieka milosti! Vďaka nej tečú lieky všetkým, ktorí ich potrebujú. Čo je to za rieku milosti? Nazýva sa to Tradícia Cirkvi – Svätá alebo Posvätná Tradícia (Prvý list Korinťanom 11, 2; Solúnčanom 2, 15; 3, 6).

Svätá Tradícia prúdi od Boha Otca skrze jeho Syna a Svätým Duchom do Cirkvi. Je to rieka, ktorá tečie od Boha – nevytvorili ju ľudia, ale pochádza od samého Boha.

Svätá Tradícia nie je len súborom myšlienok, ktoré si jedného dňa alebo dokonca počas mnohých storočí vymysleli naozaj múdri ľudia. Svätá Tradícia je spôsob života, ktorý do našich duší prináša uzdravujúcu Božiu milosť. Je to spôsob života, ktorý, ako ukázal Boh, otvára naše srdcia pre neho a spája nás s ním.

Boh ukázal túto „cestu“ (Skutky apoštolov 9, 2) – Svätú Tradíciu – svojim svätým. A my, jeho ľud, nasledujeme cestu jeho svätých. Prečo? Pretože svätí (niekedy ich nazývame svätí otcovia alebo sväté matky) dokázali, že toto je cesta k Bohu. Ako to dokázali? Svojím životom – spôsobom, akým verili, žili a klaňali sa Bohu. A výsledkami. Stali sa svätými, ako je svätý sám Boh. Biblia nám hovorí, aby sme napodobňovali ich vieru (Prvý list Korinťanom 4, 16; 11, 1; Druhý list Timotejovi 3, 10; Hebrejom 6, 12). Sme povolaní nasledovať ich, ako oni nasledovali Krista (Hebrejom 13, 7).

Sme Kristovými učeníkmi, no sme aj učeníkmi svätých, ktorí nám ukazujú Kristovu cestu. Svätí podávajú Svätú Tradíciu Kristovej viery svojím spôsobom života a niekedy aj svojím učením. Svätí sú ikonami Krista a Svätej Tradície.

Najsvätejšou spomedzi všetkých svätých je Mária, Bohorodička. V gréčtine je nazývaná Panagia, „Všesvätá“. Je najdokonalejším príkladom poslušnosti Bohu. Bez jej poslušnosti by sme nemali nášho Spasiteľa, Ježiša Krista. Ona sa celostne odovzdala Bohu pred porodením Krista, nášho Boha, počas neho i po ňom. Nasledujeme jej pokornú a svätú cestu, pretože, ako povedal anjel Gabriel, je „plná milosti“ (Lukáš 1, 28).

Svätá tradícia znamená všetko, čo Ježiš Kristus učil svojich apoštolov, a to, ako Svätý Duch vedie Cirkev, aby udržiavala jeho učenie pravdivé, čerstvé a živé. Znamená to, ako svätí a učitelia Cirkvi zachovávali vieru a ako nám ukazovali, ako ju zachovávať.

Videli ste niekedy mapu k pokladom? Je to mapa, ktorá vám ukáže, ako nájsť cenný poklad, napríklad peniaze, zlato alebo drahokamy. Ukazuje vám, ako sa čo najrýchlejšie dostať z miesta, kde sa práve nachádzate, na miesto, kam chcete ísť. Bez mapy by ste poklad nemuseli nikdy nájsť. Alebo by ste mohli zabočiť nesprávnym smerom a spadnúť z vysokého útesu. Tradícia Cirkvi je ako mapa k pokladu. Ukazuje nám, ako sa dostať z miesta hriechu k tomu, aby sme sa stali svätými ako Boh. Ukazuje nám cestu, ktorou kráčali svätí, aby sa zjednotili s Ježišom Kristom, ktorý je najväčším pokladom zo všetkých. A hovorí nám, kde sú nebezpečenstvá, aby sme neodbočili na nesprávnu cestu a neublížili si duchovne.

Tradícia je našou mapou k Bohu. A ako sme túto mapu získali? Nie je z rozumu ľudí, ale z rozumu Boha. Boh ju zjavil skrze Ježiša a Ježiš ju odovzdal svojim apoštolom (Ján 17, 6). A apoštoli ju s pomocou Svätého Ducha odovzdali tým, ktorí prišli po nich, najmä tým, ktorí boli vybraní za biskupov (Druhý list Timotejovi 2, 2). A títo biskupi ju odovzdali ďalším biskupom a celému svojmu ľudu a ďalší biskupi biskupom po nich a ich stádam… a tak ďalej a ďalej, až sa dostala k nám dnes.

Takto k nám prúdi rieka milosti. Stále sa odovzdáva, aby sme aj my mohli piť z vody Svätej Tradície. Svätá Tradícia nás učí, ako žiť ako kresťania tým istým spôsobom, ako apoštoli žili ako kresťania.

Odkiaľ vieme, čo máme robiť v Cirkvi? (Odpoveď: „Svätá Tradícia!“) Odkiaľ vieme, ako uctievať Boha? (Svätá Tradícia!) Odkiaľ vieme, čo máme veriť o Bohu? (Svätá Tradícia!) Odkiaľ vieme, ako sa máme modliť k Bohu? (Svätá Tradícia!) Odkiaľ vieme, ako žiť tak, aby sme oslavovali Boha? (Svätá Tradícia!) Odkiaľ vieme, ako sa otvoriť Božej milosti? (Svätá Tradícia!) Áno! Odpoveďou je… Svätá Tradícia!

Dostal si niekedy na Vianoce darček, ktorý sa ti veľmi páčil, no bol zložený z množstva malých častí, ktoré si musel poskladať? Možno stavebnica Lego? Pomyslel si si niekedy: „Ako to mám všetko poskladať?“ Ako si na to prišiel? Dúfajme, že tvoj darček prišiel s návodom. Návod vysvetľuje o každej súčiastke, ako vyzerá a na čo slúži, a ako ju spojiť s ďalšími súčiastkami a postaviť súpravu, však? Návody nie sú len o slovách. Majú tiež obrázky a šípky a všetky druhy užitočných značiek a symbolov.

Svätá Tradícia je ako návod pre vianočný darček. Naša cirkevná Tradícia nám poskytuje návod, ako máme žiť ako kresťania a ako má fungovať Cirkev, aby sme vedeli, že do nás prúdi Božia pravda a milosť. Nie všetko, čo potrebujeme vedieť, je zapísané na jednom mieste. Máme božskú liturgiu a ďalšie cirkevné služby a máme modlitbové knihy. Máme cirkevné koncily a Nicejsko-konštantínopolské vyznanie viery. Máme životy svätých, ktoré nám ukazujú, ako žiť v Kristovi. Máme cirkevné hymny, ktoré nás poučujú. Vo Svätej Tradícii sú aj obrazy: Ikony. Niekedy vidíme Svätú Tradíciu len tak, že si všímame, ako sa to robí v Cirkvi, a počúvame homílie, modlitby a hymny.

Rieka Svätej Tradície má niekoľko menších tokov, ktoré sa vždy spájajú do jednej veľkej rieky. Hovorme o piatich menších prúdoch v jednej rieke tradície.

1) Po prvé, máme božskú liturgiu, sväté prijímanie a všetky sviatosti alebo sväté tajomstvá Cirkvi. Náš Pán Ježiš Kristus poučil apoštolov a ukázal im, ako má Cirkev slúžiť liturgiu, Pánovu večeru. Vzal chlieb a povedal: „Toto je moje telo“ (Matúš 26, 26) a vzal čašu s vínom a povedal: „Toto je moja krv“ (Matúš 26, 28). Apoštoli rozniesli božskú liturgiu a všetky milosťou naplnené sväté tajomstvá do celého sveta všade tam, kde kázali a zakladali cirkvi. Liturgia sa konala rovnakým spôsobom po celom svete ešte pred začiatkom písania Nového zákona. Božská liturgia, sväté tajomstvá svätého krstu, myropomazania, eucharistie, spovede, vysviacky, manželstva, pomazania svätým olejom na uzdravenie a všetky bohoslužby, modlitby a hymny Cirkvi sú prvým prúdom Svätej Tradície.

2) Ďalej tu máme Sväté písmo. Sväté písmo obsahuje rôzne spisy od tých, ktorí poznali Boha, najmä od prorokov a apoštolov. Toto je najdôležitejšia písomná časť Svätej Tradície. Nazýva sa písané Božie slovo. Svätí hovoria, že Biblia je ako truhlica plná vzácnych a krásnych drahokamov. Slová evanjelií sú slovami nášho Pána Ježiša. Preto pri počúvaní svätého evanjelia počas bohoslužieb stojíme. Sväté písmo nás učí veľmi veľa o tom, ako žiť ako kresťan a člen Cirkvi. No na to, aby sme chápali Bibliu, potrebujeme aj zvyšok Svätej Tradície.

3) Tretím prúdom Svätej Tradície je sedem ekumenických koncilov. Ide o zhromaždenia svätých biskupov z celého sveta. Učia nás pravdu o Ježišovi Kristovi a Svätej Trojici a vedú nás k životu podľa pravej viery. Vyznanie viery, ktoré vyznávame pri krste a v liturgii, Nicejsko-konštantínopolské vyznanie viery, pochádza od prvého a druhého ekumenického koncilu. Na konciloch vznikli aj kánony. Kánony sú ako lekárske recepty alebo návody pre dobré duchovné zdravie. Toto učenie a kánony nám pomáhajú chrániť sa pred pádom do nebezpečných duchovných vôd.

4) Potom je tu prúd životov svätých a ich spisov. Svätí nám ukazujú, ako milovať Boha celým srdcom, dušou, mysľou i silou. Spisy svätých, alebo svätých otcov, sú plné pravdivého učenia a návodov, ktoré z nás robia silných a zdravých kresťanov. Poučujú  nás o pravom význame liturgie, Svätého písma, a zbožnom živote.

5) Nakoniec tu máme sväté ikony, cirkevnú architektúru a cirkevnú hudbu (hymnografiu). Tie sprostredkúvajú Božiu svätosť našim očiam a ušiam… a skrze ne aj našim srdciam. Usmerňujú a ladia naše srdcia na život v Božom kráľovstve.

Týchto päť svätých prúdov vytvára jednu veľkú a hlbokú rieku tradície. A ak milujeme Boha, potrebujeme skočiť do rieky tradície. Potrebujeme plávať v celej rieke. Nikdy si nevyberieme len jeden alebo dva prúdy a na ostatné zabudneme. Nie! Berieme ich všetky spolu. Spolu tvoria rieku milosti, ktorá je nazývaná Svätá Tradícia.

Svätá tradícia je ako mozaika. Vieš, čo je to mozaika? Je to obraz vytvorený z mnohých malých farebných kamienkov. Všetky časti Svätej Tradície spolu tvoria krásny a úplný obraz Ježiša Krista. A vidieť Krista je ten najväčší liek zo všetkých.

Čo máme robiť so Svätou Tradíciou, ktorá nám bola odovzdaná? Čo budeš robiť so Svätou Tradíciou Cirkvi? Ži ju! Miluj ju! A pomáhaj jej! Podávaj ju druhým! Keď to robíme, stávame sa súčasťou rieky milosti Svätej Tradície, keď ju praktizujeme, chránime a podávame ďalej.

Zdroj: Detský katechizmus Milosrdný Samaritán. Preložil o. Ján Krupa


Prihlasovanie na odber nových článkov čoskoro...




Milosrdný Samaritán: Piata lekcia – Cirkev

Môže sa Vám ešte páčiť...

We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners. View more
Cookies settings
Accept
Decline
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Who we are

Suggested text: Our website address is: https://www.jankrupa.sk.

Comments

Suggested text: When visitors leave comments on the site we collect the data shown in the comments form, and also the visitor’s IP address and browser user agent string to help spam detection. An anonymized string created from your email address (also called a hash) may be provided to the Gravatar service to see if you are using it. The Gravatar service privacy policy is available here: https://automattic.com/privacy/. After approval of your comment, your profile picture is visible to the public in the context of your comment.

Media

Suggested text: If you upload images to the website, you should avoid uploading images with embedded location data (EXIF GPS) included. Visitors to the website can download and extract any location data from images on the website.

Cookies

Suggested text: If you leave a comment on our site you may opt-in to saving your name, email address and website in cookies. These are for your convenience so that you do not have to fill in your details again when you leave another comment. These cookies will last for one year. If you visit our login page, we will set a temporary cookie to determine if your browser accepts cookies. This cookie contains no personal data and is discarded when you close your browser. When you log in, we will also set up several cookies to save your login information and your screen display choices. Login cookies last for two days, and screen options cookies last for a year. If you select "Remember Me", your login will persist for two weeks. If you log out of your account, the login cookies will be removed. If you edit or publish an article, an additional cookie will be saved in your browser. This cookie includes no personal data and simply indicates the post ID of the article you just edited. It expires after 1 day.

Embedded content from other websites

Suggested text: Articles on this site may include embedded content (e.g. videos, images, articles, etc.). Embedded content from other websites behaves in the exact same way as if the visitor has visited the other website. These websites may collect data about you, use cookies, embed additional third-party tracking, and monitor your interaction with that embedded content, including tracking your interaction with the embedded content if you have an account and are logged in to that website.

Who we share your data with

Suggested text: If you request a password reset, your IP address will be included in the reset email.

How long we retain your data

Suggested text: If you leave a comment, the comment and its metadata are retained indefinitely. This is so we can recognize and approve any follow-up comments automatically instead of holding them in a moderation queue. For users that register on our website (if any), we also store the personal information they provide in their user profile. All users can see, edit, or delete their personal information at any time (except they cannot change their username). Website administrators can also see and edit that information.

What rights you have over your data

Suggested text: If you have an account on this site, or have left comments, you can request to receive an exported file of the personal data we hold about you, including any data you have provided to us. You can also request that we erase any personal data we hold about you. This does not include any data we are obliged to keep for administrative, legal, or security purposes.

Where your data is sent

Suggested text: Visitor comments may be checked through an automated spam detection service.
Save settings
Cookies settings