Predstavujeme cirkevných otcov: Ignác Antiochijský
Prihláste sa, aby vám ostala história navštívených článkov tu
Život: Ignác, ktorý je počítaný medzi apoštolských otcov, bol ustanovený za biskupa Antiochie a odsúdený počas vlády cisára Trajána (98 – 117) na zápas so šelmami.
Diela: Počas cesty zo Sýrie do Ríma Ignác napísal sedem listov, po jeden list kresťanským komunitám v Efeze, Magnesii, Trálloch, Filadelfii, Smyrne, Ríme a Polykarpovi Smyrnianskemu. Aj keď sa o ich pravosti občas diskutovalo, zdá sa, že obhajoba pravosti zo strany J. B. Lightfoota, A. von Harnacka, T. Zahna a F. X. Funka urovnala tento spor.
Teológia: V ekleziologickej oblasti Ignác neuznáva rolu prorokov v Cirkvi a stavia sa na stranu monarchického episkopátu. Byť v riadnom spoločenstve s biskupom – bez ktorého nemožno sláviť agapé, ani krst, ani Eucharistiu – sa rovná chrániť sa pred omylom a herézou. Javí sa evidentné, že pre Ignáca v rámci spoločenstva Cirkvi plní špeciálnu rolu rímska Cirkev, ale je diskutabilné, či v jeho spisoch je – ako tvrdí J. Quasten – prítomná myšlienka rímskeho primátu. Rovnakú tézu nám navrhli ďalší vedci, napríklad A. von Harnack, J. Thiele a A. Ehrhard. Nie je ľahké rozlíšiť Ignácov presný pohľad na Eucharistiu. Hoci v niektorých pasážach sa Ignác prikláňa k skutočnej prítomnosti v Eucharistii (Smyrn., VII), v iných sa javí považovať ju len za prostriedok duchovného spojenia s Kristovou krvou (Phil., IV).
Zdroj: C. V. MANZANARES: Dizionario sintetico di patristica 1991. Z taliančiny preložil o. Ján Krupa
Apoštolskí otcovia – týmto pomenovaním je zvykom označovať skupinu veľmi starobylých kresťanských autorov, ktorí sa prezentujú ako priami pokračovatelia diela apoštolov. Títo autori sú mimoriadne dôležití, pretože ponúkajú autentický a bezprostredný obraz života, pocitov, túžob a predstáv prvých kresťanských komunít roztrúsených v oblasti východného Stredomoria na prelome prvého a druhého storočia.
Zdroj: Introduzione a i Padri della Chiesa 2003
Episkopát (lat. episcopatus, gr. episcopos biskup) – označenie hodnosti, úrady služby biskupa, ako aj zboru všetkých biskupov určitého kontinentu (africký episkopát), určitého národa (slovenský episkopát) alebo určitej oblasti.
Zdroj: Stručný katolícky teologický slovník
Monarchický episkopát – najvyšší služobný úrad zastáva biskup, ktorý je jeden, pod ním sú presbyteri/kňazi a potom diakoni.
Zdroj: internet
Zdroj obrázka:https://brightonoratory.org/2022/02/01/carissimi-todays-mass-st-ignatius-of-antioch-9/
Prihlasovanie na odber nových článkov čoskoro...
Predstavujeme cirkevných otcov: JustínPredstavujeme cirkevných otcov: Klement Rímsky