Katechéza pre deti: Ježiš dal seba samého úplne za nás (75)
Prihláste sa, aby vám ostala história navštívených článkov tu
V Kvetnú nedeľu si Cirkev pripomína čas, keď jeruzalemský ľud chválil Ježiša ako svojho kráľa. „Požehnaný kráľ, ktorý prichádza v mene Pánovom!“ (Lukášovo evanjelium 19, 38). Chválili Ježiša za vzkriesenie Lazára z mŕtvych. Chválili Božiu moc.
V Kvetnú nedeľu nám naša Cirkev dáva bahniatka. Pripomíname si, ako obyvatelia Jeruzalema chválili Ježiša, keď sa viezol ulicami na osliatku. Naše bahniatka nám pomáhajú pamätať na to, aby sme aj naďalej chválili Ježiša.
Počas Veľkého týždňa nám naša Cirkev ponúka špeciálne obrady, na ktorých sa môžeme zúčastniť, aby ako cirkevná rodina sme sa pripravili na Paschu.
V piatok Veľkého týždňa si naša Cirkev pripomína deň Ježišovej smrti na kríži. Tento deň nazývame Veľký piatok. Pre Cirkev je to jeden z najslávnostnejších dní v roku. Cirkev nás žiada, aby sme tento deň strávili modlitbou a pôstom. V tento svätý deň sa postíme dokonca aj od Eucharistie.
Ježiš si sám niesol kríž a vyšiel na miesto, ktoré sa volá Lebka, po hebrejsky Golgota. Tam ho ukrižovali a s ním iných dvoch, z jednej i druhej strany, Ježiša v prostriedku (Jánovo evanjelium 19, 17 – 18).
Biblia nám rozpráva o Ježišovom ukrižovaní. Vo Veľký piatok počúvame evanjeliové čítania, ktoré opisujú Ježišovo utrpenie a smrť. So smútkom počúvame o potrestaní, ktoré Ježiš vytrpel.
Vo veľkopiatkový večer kňaz vedie ľud v procesii okolo chrámu. Kňaz nesie plaštenicu. Je to plátno, na ktorom je napísaná ikona Ježišovho tela. Počas kráčania v procesii spievame tropár Veľkého piatka: „Ctihodný Jozef sňal z Kríža tvoje prečisté telo. Ovinul ho čistým plátnom, natrel voňavými masťami a uložil do nového hrobu.“ Jozef z Arimatey zavinul Ježišovo telo do čistého plátna a uložil ho do hrobu vytesaného do skaly. Jozef privalil kameň ku vchodu do hrobu.
Plaštenica leží v hrobe pred ikonostasom. Plaštenicu si uctíme pred odchodom z chrámu. Pred pobozkaním plaštenice vykonáme veľkú poklonu (robí sa nasledovne: kľakneme si na kolená, hlavu skloníme tak, že sa čelom dotkneme zeme, a vstaneme. Pritom sa prežehnáme – niekde je zvykom prežehnať sa na začiatku poklony – teda pred pokľaknutím, inde až pri vstávaní). Celým svojím telom chceme Ježišovi povedať, že je nám ľúto, že musel trpieť za nás. Prinášame Ježišovi vďakyvzdania za jeho utrpenie, ktoré nám darovalo večný život.
Kríž je najdôležitejší symbol, ktorý Cirkev má. Kríž je na vrchole každého chrámu. Kríž je na prestole. Kríže máme v našich domácnostiach. Kríž nám hovorí, že Ježiš zomrel na kríži za naše hriechy. On zomrel, aby sme my mali nový život.
Ďakujeme Ježišovi za dar večného života. Ďakujeme Ježišovi, že zomrel na kríži, aby nás zachránil pred večnou smrťou. Prosíme Ježiša, aby nám odpustil všetky chvíle, keď sme nepočúvali Boha. Vo Veľký piatok uctievame kríž a plaštenicu a Ježišovi hovoríme, že ľutujeme naše hriechy.
Vo Veľký piatok Ježiš dal seba samého úplne za nás. Kríž je znak, ktorý nám hovorí, že Ježiš zomrel, aby sme my mali nový život.
Slová na zapamätanie:
Plaštenica: Plátno, na ktorom je napísaná ikona Ježišovho tela. Ukladá sa do hrobu vo Veľký piatok.
Veľký piatok: jeden z najslávnostnejších dní v cirkevnom roku. Väčšou mierou modlitby a pôstu si pripomíname Ježišovu smrť na kríži.
Zdroj: God calls us together. God with us publications 2002. Spracoval o. Ján Krupa.
Prihlasovanie na odber nových článkov čoskoro...
Katechéza pre deti: Svätí sú s Bohom (76)Katechéza pre deti: Ježiš nám pomáha pripraviť sa na Paschu (74)